موقوفات عباسقلی خان شاملو

  • بايد علم و پژوهش را به عنوان يك باور عمومى در بياوريم تا يك همت همگانى بر اين كار گماشته شود؛ يعنى حقيقتاً مسئله‏ ى كل نظام بشود.

  •  عالم دين بايد فكر سياسى روشن و زنده و متناسب با زمان داشته باشد

  • طلبه و روحانى، بايستى ساده باشند و مظهر سادگى روحانيت هم، سادگى طلبگى است

  • عباسقلی خان شاملو، واقف خیراندیشی بود که همه دارایی خودرا وقف ترویج فرهنگ تشیع کرد.

طرح بنیان

 

طرح بنیان

 

 

طرح جذب فارغ التحصیلان دانشگاه که به (طرح بنیان) نام گذاری شده، از سال 1383 با 14 نفر در مدرسه علمیه حضرت حجت (علیه السلام) شروع شده ، در سال های بعد در مدرسه ی علمیه فاضلیه و پس از آن در مدرسه علمیه شهید شفیعی و هم اکنون در مدرسه علمیه عباسقلی خان شاملو مشغول در حال انجام است.

فارغ التحصیلان این مدرسه با توانایی که از تحصیل در حوزه و دانشگاه کسب نموده اند ، در مراکز آموزش عالی حوزه و دانشگاه و یا در همین مدرسه در حال تدریس می باشند.

اکثر دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در حوزه، فارغ التحصیلانی هستند که در رشته های علوم انسانی دانشگاه اعم از فقه و مبانی حقوق، الهیات، علوم قرآنی، فلسفه، کلام، علوم سیاسی و ... تحصیل می نموده اند. البته از سایر رشته های دانشگاهی نظیر رشته های فنی و پایه یا رشته هایی نظیر الکترونیک، ریاضی محض، مکانیک، حسابداری، سیالات، عمران، بهداشت و تغذیه نیز در این طرح پذیرفته و مشغول تحصیل در حوزه می باشند

هر سال حدود 150-100 فارغ التحصیل دانشگاهی متقاضی حضور در این طرح می باشند که بعد از مصاحبه شفاهی و طی مراحل پذیرش، 20 نفر جهت تحصیل در حوزه پذیرفته می شوند.

طلاب این مدرسه قریب به اتفاق با داشتن موقعیت های علمی و اجتماعی خوب به سمت طلبگی روی آورده اند تا بتوانند با توجه به تجربه های علمی و اجتماعی که دارند، از درون مایه ی غنی اسلام نیز استفاده و چاره ساز مسائل اجتماعی و فردی جامعه اسلامی خود گردند. ولایت مداری حتی در مسائل علمی از دیگر ویژگی های طلاب این مدرسه می باشد.

فارغ التحصیلان این طرح، رجعت کنندگان خوبی در مجموعه های اجتماعی، آکادمیک و دانشگاهی می باشند.