موقوفات عباسقلی خان شاملو

  • بايد علم و پژوهش را به عنوان يك باور عمومى در بياوريم تا يك همت همگانى بر اين كار گماشته شود؛ يعنى حقيقتاً مسئله‏ ى كل نظام بشود.

  •  عالم دين بايد فكر سياسى روشن و زنده و متناسب با زمان داشته باشد

  • طلبه و روحانى، بايستى ساده باشند و مظهر سادگى روحانيت هم، سادگى طلبگى است

  • عباسقلی خان شاملو، واقف خیراندیشی بود که همه دارایی خودرا وقف ترویج فرهنگ تشیع کرد.

تاریخچه مدرسه

 

blog

این مدرسه درابتدای خیابان نواب صفوی در مشهد و حاشیه زیر گذر قرار دارد و از جمله مدارس قدیمی دایر است که توسط عباسقلی خان بیگلربیگی در 1077 ق. احداث شده است .

سردر این مدرسه درسال های اخیر درجریان توسعه حریم حرم مطهر و تعریض خیابان نواب صفوی ، به عنوان یکی از آثار تاریخی – مذهبی ، بدون تخریب شکل ظاهری به عقب کشیده شد و اکنون در حاشیه ضلع جنوبی خیابان واقع شده است.
ساختمان مدرسه از نوع چهار ایوانی و از آثار معماری عهد صفویه می باشد و بخش های مختلف آن با مقرنس و کاشی کاری و گچبری های بسیارزیبا تزیین یافته است.

مدرسه عباسقلی خان از جمله آثار معماری مشهد و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی خراسان است این مدرسه در حال حاضر یکی از مراکز حوزه علمیه مشهد به شمار می آید و به سبب نزدیک بودن به حرم مطهر ازاهمیت ویژه برخوردار است 


 

بنای  عباسقلی خان که 400  سال قدمت دارد و 360 سال از این مدت هم بی‌وقفه در حوزه آموزش طلاب فعالیت می‌کند، احیاگر هویت در خطر مشهد است


 blog

عضو هیئت مدیره خانه تاریخ مشهد در نشست روز ملی آمار در مشهد ضمن بیان این مطلب افزود: عباسقلی خان که به مقام بیگلر بیگی خراسان منصوب شده بود مدرسه علمیه عباسقلی خان را احداث می‌کند که این مدرسه کارکرد سیاسی، علمی و فرهنگی داشته است.
وی ادامه داد: بعد سیاسی مدرسه عباسقلی خان در زمانی بوده است که ایران نیاز شدیدی به تربیت علمی داشته و این مدرسه در این خصوص نقش مهمی ایفا کرده است.
هادی خوش‌رفتار تصریح کرد: معماری مدرسه عباسقلی خان پراهمیت است زیرا در میان انبوهی از مراکز خرید و ... واقع شده است، متاسفانه تمامی آثار تاریخی مشهد تحت عنوان طرح نوسازی بافت فرسوده تخریب شده است.
وی خاطرنشان کرد: در زمان قدیم املاک و اموال بسیار زیادی وقف مدرسه عباسقلی خان می‌شود تا برای امور مطالعاتی و فرهنگی صرف شود و این حجم موقوفات بی نظیر از مشهد تا هرات رفته است.
این کارشناس تاریخ اظهار کرد: مشهد از دوره صفوی به بعد قطب توجه مرکزی بوده و این‌ها در منابع دست اول موجود است اما تاریخ 400 ساله اخیر مشهد نامفهوم، مبهم و تاریک است چون برای آن سند نداریم.

وی عنوان کرد: از سال 1387 بر اساس رای دیوان عالی کشور تولیت این مدرسه به مرتضی شاملو که هفتمین نسل پسری عباسقلی خان می‌باشد سپرده شده است 


 
.          

.این اثر در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۱۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۱]