عملیات عمرانی و بازپیرایی مدرسه عباسقلی خان شاملو

 

آقای وحیدی مسئول فنی پروژه بازپیرایی مدرسه عباسقلی خان شاملو با اعلام این خبر می گوید:

یکی از معضلات این بنای میراثی که به عقیده همه کارشناسان این بنا را در معرض خطر قرارداده بود، رطوبت زیاد آن بود. به همین خاطر پس از بررسی های کارشناسانه، بحث رطوبت زدایی به عنوان اولویت اول موقوفه مطرح و متعاقب آن اقدامات گسترده ای زیر نظر کارشناسان مجرب میراث فرهنگی به عمل آمد که از آن جمله می توان به مواردی ازقبیل حفر کانال ناکش به طول 95 متر در محوطه داخل مدرسه و مجاور بنا ، جمع آوری آسفالت های قدیمی و سبک سازی بام ، احیای هواکش ها و دودکش ها و ایزوله کامل آن اشاره نمود.

علی شاملو مسئول عمرانی موقوفه عباسقلی خان شاملو با اشاره به این که در زمان تحویل این مدرسه به تولیت فعلی یعنی سال 1387، به دلیل بی توجهی های سالیان متمادی، مدرسه بسیار فرسوده و در حال تخریب بوده گفت:

با تلاش پیگیر تولیت و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، امروز بحمدا... مدرسه وضعیت بسیار مطلوبی پیدا کرده و هرکس که در سال های قبل مدرسه را دیده باشد، امروز که مدرسه را می بینید از حجم کارهای انجام شده و کیفیت و کمیت آن در این دوره زمانی کوتاه، آن هم با حضور طلاب و روال عادی برنامه های آموزشی وکلاسی، انگشت حیرت و تعجب به دهان می گیرد.

بازپیرایی سر درب و نمای ورودی مدرسه باقیمانده عملیات بام سازی ضلع حتی مرمت و بازپیرایی الباقی حجره های طبقات فوقانی از جمله فعالیت هایی است که در سال جاری در برنامه کار تولیت قرار دارد.

از دیگر اقدامات مهم تولیت در سال گذشته، ساخت نمازخانه و محل گردهمایی است که در محل مناسب تر و با گنجایش بیشتری احداث گردیده است.