رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی از تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای انتقال آب با لوله در زمین های کشاورزی استان خبر داد.

مجتبی مزروعی در سی ودومین دوره معرفی و تجلیل از تولیدکنندگان و بهره برداران برتر کشاورزی در هتل ثامن مشهد با گرامی داشتن یاد و خاطره آیت الله هاشمی گفت: هاشمی از ستون های انقلاب و یار امام و رهبری بود و رحلت این بزرگ مرد تاریخ برای همه ما داغی بزرگ بود و داشتن اینچنین بزرگانی در تاریخ افتخاری است برای ایران اسلامی.
وی ادامه داد: امسال با حمایتهایی همه جانبه تواسنیتیم رکوردهای خوبی در بخش کشاورزی داشته باشیم ، ما امسال با 13 نمونه کشوری بیشترین نمونه را در کشور داشتیم .
وی گفت: داشتن این تعداد قهرمانان ملی با افتخارات همکاران ما در سازمان جهادکشاورزی  همراه شد،  در میان 51 دستگاه استانی نیز برترین رتبه را کسب کردیم که همه این ها نشان دهنده این است که سازمان جهاد کشاورزی هم در بخش اجرایی و هم در بخش مدیریتی از یک فعالیت منسجم و پویایی برخوردار است.
 رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از تخصیص 100 میلیارد تومان اعتبار برای انتقال آب با لوله در زمین های کشاورزی استان خبر داد و گفت: این بودجه اختصاص یافته به طور 100 درصدی محقق خواهد شد و مناقصات برای لوله کشی ها ظرف هفته آینده انجام خواهد شد.
وی افزود: در خصوص هزینه های آبیاری تحت فشار که برای مدیریت و بهبود مصرف آب است، سقفی تعیین نشده به طوری که در دو سال اخیر این هزینه برای 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان انجام شد و قرار است تا سال زراعی 96 این سطح به 30 هزار هکتار افزایش یابد.
مزروعی خاطرنشان کرد: شهرستان های استان باید در جهت توسعه آبیاری تحت فشار و انتقال آب با لوله تلاش بیشتری انجام دهند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به عملکرد جهادی، کشاورزان استان یادآور شد: در خراسان رضوی با وجود کاهش سطح زیر کشت، افزایش خرید ما از کشاورزان 4.1 برابر افزایش داشت که این میزان نزدیک به دو برابر میانگین کشوری است.
وی با بیان اینکه در 9 ماهه ابتدایی سال جاری 160 هزار تن جو از کشاورزان خریداری شده است، یادآور شد: به ازای خرید هر کیلو جو 280 تومان یارانه به کشاورزان پرداخت شده است.
مزروعی در خصوص قیمت گوشت دام سبک عنوان کرد: اگر تنظیم بازار توسط مدیران سازمان جهاد کشاورزی انجام نمی شد، امروز با وجود کاهش شدید جمعیت دام، نمی توانستیم قیمت گوشت را کنترل کنیم.
وی گفت: اولویت و تمرکز ما در بحث توسعه بازرگانی و تنظیم بازار است چون تا بازرگانی محصولات فعال نباشد در بحث تولید مشکلاتی خواهیم داشت.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه پایین بودن قیمت گندم و جو خسارات زیادی به کشاورزان در سال های گذشته وارد کرده، افزود: در بخش تنظیم بازار برای گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ وضعیت کنترل شده ای به وجود آمده و توانستیم علاوه بر تامین خودمان، صادرات نیز داشته باشیم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: در این مدت هیچگاه از اصول حفظ منابع و بهره برداری آبی عدول نکردیم و نخواستیم تا خودکفایی را به شرط اینکه منابع پایه ضربه ببینند، اجرایی کنیم.
وی با بیان اینکه در سالیان گذشته بنیه مالی تولیدکنندگان صدمه دیده بود، بیان نمود:. تا تولید کنندگان از لحاظ اقتصادی تامین نباشند، یقینا قدرت تامین و سرمایه گذاری نخواهند داشت.
  وی گفت : همچنین با واردات بی رویه شاهد بودیم که چه لطمه سنگینی به بخش کشاورزی زده شد که این روند تصحیح شد و با برنامه ریزی درست و مدون از یک کشور وارد کننده به یک کشور صادرکننده تبدیل شدیم.