حجت الاسلام والمسلمین محمد شاکری استاد حوزه علمیه خراسان و مدیر داخلی مدرسه علمیه عباسقلی خان شاملو مشهد، در حاشیه همایش اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و حدیث در گفتگو با خبرنگار این مدرسه با بیان اینکه قطعا هر کاری که میخواهد انجام شود قبل از انجام کار نیاز به فرهنگ سازی است، اظهار داشت: وظیفه حوزه علمیه، نقش حوزه علمیه، طلاب و روحانیان در تحقق اقتصاد مقاومتی بهتر می تواند در جهت فرهنگ سازی و گسترش آن در بین مردم و بیان راهکارهای آن کمک کند

وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری در بیانات صریح خود در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور را  دارند، خاطر نشان کرد: وظیفه حوزه علمیه است که  صحبت ها و فرمایشات مقام معظم رهبری را تبیین کنند و قطعا فرمایشات رهبری نیاز به تبیین اساسی دارد که حوزه علمیه بهترین شخص و بهترین فرد برای تبیین فرمایشات ایشان می باشد.

مدیر داخلی مدرسه علمیه عباسقلی خان شاملو همایش اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و حدیث با تاکید بر اندیشه های رهبری را خوب و عالی ارزیابی کرد و افزود: در حوزه علمیه تاکنون چنین همایشی برگزار نشده است و مطالب و مباحث خوبی در این همایش ارائه شد.

 

وی با اشاره به اینکه هماش اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و حدیث می تواند نمره خوبی بگیرد، عنوان کرد: مردم، روحانیت و نخبگان دارای دید یکپارچه نیستند و باید دید و نگاه خود را نسبت به اقتصاد مقاومتی و اینکه دین اسلام از ما چه انتظاراتی در مقابل اقتصاد مقاومتی دارد، تغییر بدهیم.

حجت الاسلام والمسلمین محمد شاکری با اظهار تاسف از اینکه اگر یک روحانی و طلبه بخواهد در زمینه تولید مشغول شود حوزه علمیه جلوی او را می گیرد، اظهار کرد:  راهکارهای حوزه علمیه به گونه ای است که اگر یک روحانی بخواهد مشغول کار تولیدی شود هم موانعی جلوی راهش میگذارند و هم دید عمومی نسبت به روحانی شاید عوض شود.

وی تصریح کرد: نگاه مردم به یک شخص روحانی در واقع پایبند به سنت رسول گرامی اسلام و ائمه اطهار است و اگر یک روحانی خود را مشغول تولید مسائل مطرح و اساسی مملکت اسلامی کند باید دید خود را عوض کنیم و کاری نکنیم که آن روحانی طرد از اجتماع شود.

 

مدیر داخلی مدرسه علمیه عباسقلی خان شاملو با بیان اینکه اگر شخصی گوشه مسجدی بنشیند و صرفا به عبادت و نماز رو بیاورد و مردم شاید این شخص را خیلی بیشتر مورد حمایت قرار بدهند،یادآور شد: این یک نگاه اشتباهی است و این نگاه باید اصلاح شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه 110 مقاله به این فراخوان  اقتصاد مقاومتی رسید، با تاکید به این سوال که آیا مسئولین به مقالات و تحقیق هایی که طلاب و دانشجویان در زمینه اقتصاد مقاومتی رسیده است توجه می کنند؟آیا به اینگونه مقالات ایمان دارند؟ چقدر در مسائل اجرایی از این مقالات استفاده خواهند کرد؟ اظهار داشت: اینها وظیفه داشتند که راهکارهای اقتصاد مقاومتی را ارائه دهند و مسئولین وظیفه دارند که این راهکارهای ارائه شده را محک بزنند و به عنوان یک دوره آزمایشی اینها را اجرا کنند و اگر جواب و نتیجه خوبی داد این مسئله عمومی و فراگیر در کشور شود.

مصاحبه کننده: مجتبی تقوایی بیناباج